Ziua Europeană a Sportului Școlar 2021

European School Sport Day

Evenimentul este un proiect Erasmus + care face parte din promovarea #BEACTIVE- European Week of Sport a Comisiei Europene fiind coordonat de Hungarian School Sport Federation. La nivel național coordonarea aparține Asociației Județene Sportul pentru Toți Suceava. Se urmărește: Să crească profilul educației fizice și sportului în școli; Să creeze distracție și plăcere prin activitate fizică pentru copiii și tineri; Să se promoveze sănătatea și bunăstarea pentru învățarea pe tot parcursul vieții; Să se încurajeze incluziunea socială și să se dezvolte competența socială în rândul elevilor; Conectarea cu alte țări europene. Această activitate a avut loc vineri - 24 septembrie 2021. 600 de elevi și 20 de profesori ai Școlii Gimnaziale ”Iordache Cantacuzino” Pașcani, jud. Iași din locațiile ”Ion Creangă”, ”Nicolae Iorga” și Lunca Pașcani au participat cu plăcere la diverse activități sportive. Elevii au făcut mișcare, au dansat, au practicat jocuri sportive preferate, au participat la ștafete combinate, au mers cu rolele, bicicletele. ”Totul a fost super, vrem să facem săptămânal câte o oră în care să ne întâlnim, cât mai mulți copiii, și să ne distrăm împreună făcând mișcare,dansând...” au spus elevii. Iată titlurile activităților înscrise în program: Zumba Dance Sport și sănătate Joc și voie bună în stil românesc Sportul preferat Ciclism, sport si miscare Concurs de biciclete Concurs de trotinete Joc ,,Nimerește ținta”

Prof. coordonator proiect la nivelul unității, Angela ROTARU

Posted in Anunțuri, Concursuri on Oct 06, 2021.